nav-left cat-right
cat-right

Виборче право чи право мовчати?

Юрій Фігель

Виборче право чи право мовчати?

У вівторок 8 грудня за ініціативи УГО „Помаранчева Хвиля” в українському культурному осередку Чікаго відбулася зустріч з Генеральним консулом України Костянтином Кудриком. Темою обговорення було болюче питання участі громадян України, які перебувають за кордоном, у виборах Президента України 2010 року. 

У своїй вступній промові пан консул повідомив про те, що Конституційним Судом України норму діючого Закону про вибори Президента України, у якій йдеться про те, що голосування громадян України за кордоном здійснюється за умови перебування їх на консульському обліку, визнано неконституційною, і у зв’язку з цим вона тепер не діє. Проте, за словами пана Кудрика, існує ще Закон про Державний реєстр виборців, відповідно до якого списки виборців формуються згідно з даними про консульський облік. “Тому, якщо одне положення закону неконституційне, то ніхто Закон про реєстр, наразі, не відміняв і відміняти не буде”(кінець цитати), – наголосив консул і додав, що внести зміни до списку виборців, сформованого згідно з цим реєстром, дільнична виборча комісія м. Чікаго не матиме змоги. Також пан консул висловив думку, що Верховна Рада уже не буде розглядати  законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виборів Президента України, який би врегулював питання голосування за кордоном. „Виглядає так, що вони вже нічого не внесуть, нічого змінювати не будуть,”- відмітив пан Кудрик. 

На запитання з залу, чи існує, можливо, якась процедура додання громадян до держреєстру виборців, які туди не були включені, пан консул дав наступне роз’яснення: „Людина має право написати заяву до консульства, що вона просить, прийти перевірити, що вона не є в реєстрі. Якщо вона там не є, вона має написати заяву, щоб її включили до реєстру”(кінець цитати). Проте, за словами пана консула, відповідно до Закону про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, особи, які виїжджають за кордон більш, ніж на 6 місяців, повинні оформити виїзд на постійне місце проживання (ПМП). У разі, якщо ПМП не було оформлено, за словами консула, відомості про виборця включені до реєстру за місцем його проживання в Україні і вносити таку особу до списку виборців за кордоном підстав немає. 

Таким чином, зі слів Генерального консула України Костянтина Кудрика, українські громадяни, які перебувають за кордоном, не матимуть змоги скористатися своїм виборчим правом. Це замкнене коло викликало у слухачів шквал емоцій. Пану консулу запропонували звернутися до Міністерства закордонних справ за роз’ясненнями і повідомити про результат українську громаду Чікаго, що він обіцяв зробити найближчим часом. 

Як проголосувати? 

Громадська організація “Помаранчева хвиля” провела своє дослідження щодо можливості участі у голосуванні громадян України, які перебувають за кордоном, але не стоять на консульському обліку. 

8 грудня у Комітеті Верховної Ради України у закордонних справах відбулася зустріч представників Ради Європи з українськими праламентаріями, на якій представники РЄ поцікавились, чому Верховна Рада України до цього часу не внесла зміни до виборчого законодавства, що випливають зі Спільного висновку Венеціанської комісії та ОБСЄ і чи є ще можливість прийняти відповідний закон. У відповідь європейських колег поінформували, що прийняття закону, технічно, цілком можливе, водночас для цього необхідна політична воля парламенту. Якщо згаданий законопроект буде проголосовано, то проблемні питання участі закордонних українців у виборах буде знято.

Водночас, хочемо зазначити, що навіть при теперішній ситуації існує механізм реалізації права на участь у голосуванні громадян України за кордоном, які не стоять на консульському обліку.

На підставі статей 69, 70, частини 1 статті 103 Конституції України, частини 6 статті 2, статті 32, частин 4, 5 статті 36-1, статті 95 Закону України “Про вибори Президента України”, рішення Конституційного Суду України № 26-рп/2009 від 19.10.2009, громадяни України, які проживають або перебувають в період підготовки і проведення виборів за межами України можуть реалізувати своє право голосу на виборах Президента України у передбачений законодавством спосіб, а саме:

            1. Попередні списки виборців для кожної закордонної виборчої дільниці передаються Міністерством закордонних справ України до відповідних дільничних виборчих комісій не пізніш як за двадцять два дні до дня виборів.

            2. Дільнична виборча комісія закордонної виборчої дільниці наступного дня після отримання списку виборців на дільниці надає один його примірник для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.

            3. Кожен виборець має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей.

            4. Кожен громадянин, у разі наявності допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення його із списку виборців, має право подати скаргу до відповідної дільничної виборчої комісії. 

                Громадяни особисто подають скаргу щодо обставин, передбачених вище, за формою визначеною статтею 95 Закону України “Про вибори Президента України” (зразок скарги буде опубліковано згодом).

               Скарги, що надійшли до дільничної виборчої комісії приймаються членами відповідної виборчої комісії.

            5. Скарга невідкладно розглядається відповідною виборчою комісією.

            6. Виборча комісія, яка виявила неправильності у попередніх списках виборців, приймає рішення про звернення з цих підстав до органу ведення Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України щодо уточнення відомостей у попередньому списку виборців. Рішення виборчої комісії з розглянутого питання письмово оформляється у формі постанови.

            7. Орган ведення Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України забезпечує розгляд скарг виборців, тобто на підставі рішення виборчої комісії направляє їх до ЦВК у порядку, встановленому законом, а в день виборів – невідкладно.

            8. Центральна виборча комісія має право прийняти рішення про включення громадян України, що включені до списків виборців за своєю виборчою адресою на інших виборчих дільницях, та які проживають або перебувають в період підготовки і проведення виборів за межами України, до списку виборців на закордонній виборчій дільниці.

            9. У разі винесення позитивного рішення про задоволення скарги та поновлення порушених виборчих прав громадян, ЦВК тим же рішенням повідомляє органи ведення Державного реєстру виборців про включення громадян до списку виборців у закордонному виборчому окрузі.

            Державний реєстратор виборців, який отримав таке повідомлення, вносить до бази даних Державного реєстру виборців відповідні службові відмітки щодо виборців, які не будуть голосувати за своїми виборчими адресами на території України у зв’язку з їх включенням до списків виборців на закордонній виборчій дільниці.

            10. Уточнені списки виборців передаються дільничним виборчим комісіям не пізніш як за три дні до дня виборів.

            11. Виборець має право оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси, його особисто, щодо участі у виборчому процесі.

            Виборець, виборчі права якого порушено, має право звернутися до суду із адміністративним позовом про уточнення списку виборців.

            Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування, – невідкладно.

            Орган ведення Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України забезпечує розгляд скарг виборців, отже має направити таку скаргу або позов, що надійшли від виборців через закордонні виборчі дільниці, до відповідного суду міста Києва.

            12. Постанови адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно.

Просимо усіх свідомих громадян, яким не байдужа доля України і які не згідні з обмеженням своїх конституційних прав, слідкувати за можливими уточненнями  або оновленням інформації щодо виборів за кордоном.

Юрій Фігель

Член ради УГО „Помаранчева хвиля”

 

Comments

Коментувати

You must be logged in to post a comment.