nav-left cat-right
cat-right

Другий Світовий Конґрес Бойків

Лука Костелина

Унікальна нагода відвідати Бойківський куток України

Заходом Всеукраїнського громадського  товариства  „Бойківщина ХХІ століття” з 29 липня по 1 серпня 2010 року  відбудеться Другий Світовий Конґрес Бойків.  Небуденна подія проходитиме під гаслом „Світовий Конґрес Бойків – у розбудові Української незалежної держави”. Місцем проведення цього громадського, святково-побутового дійства  буде місто Турка при співпраці та залученні до цього заходу  ближніх  до Турківщини  районів Львівської області, що включатиме і мій Сколівський район.

Люди Бойківського краю національно свідомі, глибоко релігійні, люблять свою землю, на якій живуть і яка їх годує, з якою відчувають глибокий духовний зв’язок. І як не любити цю землю? Вона чудова! Її створив Господь, ознаменувавши її долинами, левадами, чудовими і доступними горами, узбіччя  яких вповні або частково покривають  зелені смерекові ліси та розкинуті пасма  букового лісу. Верхи гір покриті   чудовими полонинами, на яких ростуть „чічки”,  яфени, шувар. В цих горах колись літом можна було почути  звук трембіт вівчарів, що випасали стада овець, а зимою – ще й сьогодні можна чути свист вітрів і скавуління вовків. Особливою прикрасою цього краєвиду  є розкинуті поміж горами більші й менші річки, багато потічків та струмочків, в яких грайливо хлюпотом пливе по камінчиках чистенька гірська вода. Це – бойківський край, це Українські Карпати ! 

Бойки – працьовитий народ. Основним їх зайняттям – хліборобство,  тваринництво, лісництво, обробка дерева. Ліси є великим багатством  Бойківщини, адже  дерево для бойків було основним матеріялом у будівництві їхнього житла. Та й не тільки хат, а й різноманітних архітектурних об’єктів,  зокрема чудових дерев’яних церков,  які характеризуються  унікальною конструкцією будови і прикрашують бойківські селища та містечка.

Бойківщина має економічно-стратегічне положення – лежить на шляху, який через Верхнянський перевал сполучає Східні області України із Закарпаттям та Західною Європою. Таку ж саму функцію виконує асфальтна дорога, що проходть з Івано-Франківська через Калуш, Долину і веде до Ужгороду. До речі, вона була  збудована Радянською владою, яка готувалася у 80-их роках минулого століття до Олімпіяди в Москві. Тоді вона не була використана за своїм призначенням – західній, демократичний світ збойкотував олімпіяду в Москві через її аґресивне вторгнення в Афґаністан. Тепер дорога пригодиться  для Євро-2012, якщо Україна впорається із своїми зобов’язаннями.  Іншою ниткою зв’язку є залізничний шлях, що веде через Лавочне до Сваляви.

З часу, як Україна відновила державну незалежність, чудові краєвиди Бойківщини позначилася позитивно на розвитку туризму. В містах та містечках з’явилися  зони відпочинку, резортні об’єкти, ресторани, спортивні бази, місця на пікніки, стежки для екскурсій маршрутів, торговельні центри. Торкнувся цих  мальвничих  місцевостей також і сучасний транспортний проґрес, а в парі з ним здовж мережі доріг з’явилися заправні станції – необхідність для сучасного способу подорожування. Колись  власниками цих станцій були українці а сьогодні – невідомо хто, бо перші власники їх перепродали. Неабияким стимулом до розвитку туризму на Бойківщині причинилася  наявність мінеральних, купальних вод в Трускавці й Східниці, та джерела питної води -   „нафтуся”.

Врешті з гордістю треба додати, що з Бойківщини вийшли такі визначні українські постаті як гетьман Петро Сагайдачний, повістяр Андрій Чайковський, поет Іван Франко, провідник ОУН Степан Бандера, Начальник штабу УПА ґенерал  Дмитро Грицай родом із Дорожова та багато інших визначних  діячів. Бойківська  земля пишається горою „Маківка”, на якій вславилися в боротьбі проти російських зайд  в Першій світовій війні Українські Січові Сирільці, а в Другій – бойові відділи Української Повстанчої Армії.

Можна бути певним,  що в днях з 29 липня по 1 серпня цього року міста Турка і  Самбір,  де  в 1927 році було засноване товариство „Бойківщина”, будуть своєрідною Меккою для бойківчан. А приводом для цього буде, як згадано,  Другий Світовий Конґрес Бойків. При цьому пригадаймо, що в місті Самбір знаходиться основний музей  „Бойківщини”, де зберігаються  різнорідні експонати Бойківського краю. Дещо менший музей знаходиться в місті Турка.

Заплянована програма Конґресу Бойків  надзвичайно багата й різноманітна, про що вже були обширні згадки раніше в українській пресі  в Америці. Сьогодні тільки пригадаймо деякі її складові. Конґрес  проходитиме у форматі: засіданнь, конференцій, зібрань, круглих столів, симпозіумів, виставок. Будуть працювати ради – наукова і освітня, рада сприяння духовості, моралі, сім’ї та підростаючого покоління;  рада молодіжних організацій, суспільної опіки та вивчення автентичного фольклору бойківської етнографічної спільноти і бойківського краю;  рада підготовки молодого покоління до сімейного життя; працюватиме комітет жіночих організацій з наголосом на їхню роль у відродженні України, а зокрема, з прицілом передання нащадкам  цінних скарбів – рідної мови,  культури, бойківської етнографії. Врешті предметом обговорення будуть такі теми: культурний та соціально-економічний розвиток Бойківщини, дотримання громадських та людських прав,  національно-визвольна боротьба  ОУН, УПА на Бойківщині в 1941-1952 роках.  Будуть влаштовані різні експозиції.

Бажаючі включитися в працю якоїсь конкретної ради чи комісії можуть одержати відповідну  інформацію  за телефононом (03269)3-20-98, 3-91-62, або звертаючися за адресою: „Бойківщина ХХІ Століття”,  82500, Львівська Обл., м. Турка, вул. Міцкевича, 25. В Америці можна  звертатися до голови товариства „Бойківщина” д-ра Ярослава Геврича за телефоном  (215) 353-7830.

Участь у Другому Світовому Конґресі Бойків можуть брати не тільки мешканці Бойківщини, але також і Гуцули, і Лемки, та й мешканці  окремих областей України тим більше, що  Всеукраїнське Громадське Товариство „Бойкіщина” має свої осередки в більшості  областей України, і об’єднує бойківчан, що колись були виселені  з рідного краю Радянською владою.

Організатори Конґресу будуть особливо раді гостям і принагідним відвідуваяам зокрема із зарубіжа. У дні Конґресу нікому не буде скучно. Там  будуть відбуватися фестивальні дійства – концерти, пописи, розвагові заходи, гуляння.  Для фізично загартованих буде влаштована хода на гору „Пікуй”. І, щонайважніше, кожен, хто приїде на це дійство, чи то з метою брати участь у якійсь робочій групі, чи як турист,  в  дні  Конґресу вважатиметься  за  БОЙКА, а гостинний Бойківський край зустрічатиме його з бойківською гостинністю.

Comments

Коментувати

You must be logged in to post a comment.