nav-left cat-right
cat-right

IX Світовий Конгрес Українців Київ 20-22 серпня, 2008 року

Дарія Василик: IX Світовий Конгрес Українців Київ 20-22 серпня, 2008 року

            20 – 22 серпня 2008 року в столиці України м. Києві в Українському Домі відбувся ІХ Світовий Конгрес Українців. Як відомо, СКУ був створений у 1967 році з метою підтримки і допомоги українським громадам світу в збереженні національної ідентичності та розвитку демократичних змін в українському суспільстві.

            На ІХ Конгресі були присутні 350 учасників, серед котрих були зареєстровані 209 делегатів з 26 країн світу, які представляли інтереси 20-мільйоного українства, що проживає за межами України.

            Крім учасників світової діаспори в роботі Конгресу прийняли участь і виступили Президент України Віктор Ющенко, Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, Міністр закордонних справ України Володимир Огризко, виконуючий обов’язки Голови Служби Безпеки України Валентин Наливайченко, Начальник управління з питань закордонного українства МЗС Василь Боєчко, представники державних інституцій та багато гостей.

            20 серпня 2008 р. в перший день роботи СКУ пройшли засідання Ради Директорів, сесії Рад та Комісій, відбулись прес-конференція і Перша пленарна сесія ІХ Конгресу та пройшло нагородження заслужених українців світу медаллю святого Володимира Великого.

Одноголосним рішенням Ради Директорів до Світового Конгресу Українців в 2008 році були прийняті 5 нових членів: це Чіказька Українська Громадська Організація “Помаранчева Хвиля”, “4-та Хвиля Канади”, “Українська громада республіки Хорватії”, “Об’єднання українських товариств Латвії”, Республіканський культурний центр “Славутич” з Таджикістану.

 Від Української Громадської Організації “Помаранчева Хвиля” м. Чікаго  на ІХ Конгрес СКУ було направлено  трьох делегатів: голову УГО “Помаранчева Хвиля” Тараса  Василика, заступника голови Наталію Ярову, члена Ради Галину Борислаську і двох гостей: члена Ради Галину Угрину і секретаря Організації Дарію Василик.

            Знаючи болючі проблеми проживання українців за кордоном, члени УГО “Помаранчева Хвиля” підняли їх на Конгресі, а саме: звернули увагу державників України на проблему заміни і видачі нових паспортів громадянам України, не зважаючи від їх іміграційного статусу. Також говорилось про необхідність виробити закон про соціальний захист трудового емігранта і про справедливі умови повернення людей на Батьківщину без накладання податку на важко зароблені збереження і товар. Такі ж питання підтримувались і делегатами інших організацій діаспори, зокрема з США, Канади, Італії, Португалії і їх внесли до Резолюції ІХ Конгресу Українців.

            Заступник голови УГО “Помаранчева Хвиля” Наталія Ярова виступила на Конгресі з питанням, а саме: чому уряд України, її Президент, на відміну від урядів Росії та Польші, не закликає українських емігрантів повернутись на рідні землі, надаючи їм пільгові умови для прожиття? Вона закликала представників українського уряду надати можливість повернутись в Україну колишньому громадянину США Івану Дем’янюку, котрого невинно засуджено на депортацію з Америки, а також наголосила про заборону в Україні комуністичної партії.

            На Комісії Людських та Громадянських Прав делегати Конгресу порушили питання про права українців в різних країнах світу. І якщо в Америці, Канаді, Австралії уряди держав не завдають  перешкод для  розвитку українства на чужині, для створення українських організацій, товариств, шкіл, то абсолютно інша ситуація спостерігається в Росії, Белорусії, Узбекистані, не кажучи вже про Південь і Схід України.

            Начальник управління з питань закордонного українства МЗС Василь Боєчко наголосив, що український уряд робить все можливе, щоб через політичні, економічні, культурні заходи впроваджувати програми співпраці з закордоними українцями. Українська держава за останні 5 років почала надавати  матеріальну допомогу українським організаціям в діаспорі і реалізовувати бюджетні програми в 43 країнах світу. В цьому році в співпраці з Інститутом Мовознавства плануються затвердити постанови і заходи по створенню Білої Книги – реєстру українства по всьому світу. Створені міжнародні урядові комісії, завдання яких полягає в моніторінгу прав українських меншин. Так були одержані об’єктивні дані про існування українських шкіл в Росії та Румунії. В Україні існує більше 1200 російських шкіл, коли в Росії немає жодної української; в Україні – більше 100 румунських шкіл, а в Румунії існує тільки 1 українська. Василь Боєчко наголосив про важливість співпраці з українською молодю в діаспорі, не допускати асиміляції. Через Міністерства освіти необхідно створювати табори для шкільництва, продовжувати розвивати і підтримувати міжнародну школу, яку було відкрито в минулому році на прохання закордоних українців.

            Про стан деукраїнізації в південно-східних регіонах, масштаби якої досягли ганебних результатів, доповіла на Конгресі Ірина Магрицька, доцент кафедри української мови та літератури Східноукраїнського національного університету м. Луганськ. Вона наголосила про відсутність в Україні чіткої державної ідеології і як наслідок цього – відкинуто повністю із системи виховання національний компонент. Немає жодного українського садка в м. Луганськ, закрита там остання українська школа, не ведеться викладання предметів українською мовою в вищих навчальних закладах. Не буде України, як наголосила І. Магрицька , якщо Схід і Південь не будуть українським. Голова Української Громадської Організації Тарас Василик запитав І. Магрицьку, як можливо зробити Схід і Південь українськими, якщо в Луганську закривають останню українську школу? Як заставити посадовців говорити українською мовою? Питання дуже актуальні, але відповіді на них важко дати.

            Ввечері відбулось Перша Пленарна Сесія ІХ Конгресу Українців, яку відкрив Голова Світового Конгресу Українців Аскольд Лозинський, котрий висловив велике признання Президенту України Віктору Ющенко за його позицію щодо агресії Росії в Грузії. Він наголосив, що Президент показав всьому світові,  що ми, українці, готові захищати інтереси своєї держави. Ми горді мати такого Президента, котрий є захисником і  гарантом безпеки українського народу і декларуємо про наше прагнення жити вільними. Аскольд Лозинський говорив про підтримку українських громад діаспори, про допомогу Україні,  про мовну політику в українській державі, про проведення заходів, присвячених відзначенню 75-ої річниці Голодомору в Україні.

            Перед учасниками Конгресу виступив Президент України Віктор Ющенко, котрий привітав делегатів та гостей ІХ Конгресу Українців і сказав про необхідність знаходження таких питань, які б могли консолідувати і об’єднувати націю. Одним із таких питань являється тема Голодомору в Україні 1932-1933 рр. Нація не повинна бути байдужою щодо злочинів, скоєних українському народові, усвідомлювати минуле, йти з цим в майбутнє.  Говорячи про події в Грузії, Президент України зазначив, що це є ревізія не тільки грузинського суверенітету, а також і українського. Тому він знову наголосив на необхідність приєднання України до колективної системи безпеки.

            Після Президента України слова вітання до делегатів та гостей ІХ Світового  Конгресу Українців проголосила Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко. Вона сказала, що ми важко проходимо шлях становлення, але впевненно рухаємось вперед, як єдина родина.  Прем’єр зазначила, скільки праці і сил вклали українці в кожній країні, щоб зберігати своє, виховувати любов до України в своїх дітях. Юлія Тимошенко сказала, що Україна зробила політику внутрішньої інтеграції і стала членом Світової торгівлі. Вона наголосила про поширення української мови, яка  стала “престижною мовою успішних людей і стала модною для молоді.” Вона заявила, що з великою повагою ставиться до Президента України і буде сприяти висуненню єдиного кандидата від демократичної коаліції на президентських виборах.

            Після виступу Юлії Тимошенко слово було надано Міністру Зовнішніх Справ Володимиру Огризку. Вся робота МЗС, як наголосив В. Огризко, направлена на захист українських національних інтересів. Ми будемо чітко проводити лінію вступу України до НАТО та Європейського Союзу. Наша країна буде вести справи так, щоб мати гарні стосунки з усіма країнами. Ми, українці, велика нація, яка своєю історією заслужила бути серед демократичних держав світу. Ті жертви, які поклав український народ на вівтар своєї свободи спонукають нас не звернути із своєї дороги. В кожному обласному центрі повинні бути символи українства – пам’ятники Тарасові Шевченко, Лесі Українки, Іванові Франко. Через 33 країни світу пройде акція “Незгасима свічка”, про яку буде знати весь світ. МЗС України буде робити все для того, щоб безпека Укранської держави була надійно забеспечена.

            Голова Всесвітньої Координаційної Ради Дмитро Павличко зазначив, що найтяжче робиться дух народу. Він говорив про байдужість державників Києва до української мови, про проблеми в діаспорі і на Сході та Півдні України.

            В кінці роботи другого дня Конгресу Генеральний секрeтар Віктор Педенко вручив медалі св. Володимира заслуженим українцям світу.

21 серпня відбулось Друге пленарне засідання сесії, де було заслухано звіти Екзекутив та голів рад і комісій СКУ. В цей день відбулась сесія, присвячена 75-ій річниці Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. Завдяки спільним зусиллям українців всього світу проводиться надзвичайно важлива праця по ознайомленню людства з довго прихованим злочином проти українського народу – Голодомором 1932-1933 рр. Під гаслом “Україна пам’ятає – Світ визнає” Міжнародний координаційний комітет СКУ та МЗС України проводять світову акцію
Незгасима  Свічка.

Перед делегатами з’їзду виступив виконуючий обов’язки Голови Служби Безпеки України Валентин Наливайченко, який наголосив, що всі матеріали про Голод в Україні 32-33 рр. розсекречені і тепер весь світ може довідатись про страшний злочин, який був скоєний українському народові комуністичною владою.

Виступаючи на Конгресі і на засіданні Комісії по темі Голодомору Голова Інституту Національної Пам’яті Ігор Юхновський сказав, що Інститут займається дослідництвом злочинів проти людства в 1932-1933 рр., 1937-1938 рр., під час Другої Світової війни. Він наголосив, що повинен бути замінений процесуально-кримінальний кодекс і необхідно довести, що злочини по давності часу існують. Їх не можна забувати і весь світ повинен знати про цілеспрямоване нищення української нації під час Голодомору 32-33 рр. Тільки розкривши правду про злочини проти людства, починаючи з чистої сторінки історії, можна будувати правову державу.

Від Києво-Могилянської Академії виступив В’ячеслав Брюховецький, котрий розповів про титанічну працю, яку вклали представники і студенти Академії, щоб донести до світової спільноти правду про Голодомор 32-33 рр. Велике признання і подяку дістала молодь Києво-Могилянської Академії, яка збирає свідчення очевидців великого голоду, та поширює правду про страшний злочин. По всьому світу збирались розповіді свідків голоду, матеріали яких були занесені в книги “Розсекречена пам’ять”, “Зеркало душі народної”, “Хроніка Голодомору”.

Представник американського уряду Кристофер Фітцджералд, котрий тільки почав працювати в Україні, розповів про матеріали, які зібрали і донесли до представників Конгресу США. Мільйони людей різних національностей загинули в світі і про ті злочини проти людства світ повинен пам’ятати. При допомозі Уряду США Джеймс Мейс зібрав спогади потерпілих від голодомору, які проживають в Америці та Канаді і на основі тих данних був видрукований 4-ох томник про Глодомор.

Перед учасниками Конгресу виступали Перший заступник Голови радіо і телебачення Василь Шевченко, Заступник Директора Академії Національних Наук України Станіслав Кульчицький, Засновник Гельсинської групи Левко Лук’яненко, Директор Інституту національної пам’яті України Михайло Скоротожський, поет Іван Драч, доктор філософії Євген Сверстюк, від Академїї Національних Наук Микола Жулинський, заступник Служби безпеки України Сергій Кокін і багато інших. Всі вони наголосили, що інформаційна блокада прорвана і Книга Правди про Голодомор 32-33 рр. виходить в Україні. Український народ, Уряд України повинні прикласти всі зусилля, щоб Голодомор в Україні був визнаний Геноцидом проти української нації.

Ввечері відбувся похід делегатів та гостей Конгресу до Михайлівської площі, де була відправлена панахида в пам’ять жертв Голодомору, яку провів святійший Патріарх УПЦ КП Філарет.  Після панахиди учасники Конгресу поклали кошики квітів в пам’ять про заморених голодом людей.

22 серпня, в п’ятницю, відбулись Третя і Четверта Пленарні сесії, де прозвучали інформація про діяльність складових організацій, звіти комісій та був обраний новий склад керівних органів СКУ.

Перед учасниками Конгресу виступили представники 26 країн світу і розповіли про свої досягнення і проблеми в розвитку українства на чужині. Від Української Громадської Організації “Помаранчева Хвиля” з Чікаго виступив її голова Тарас Василик. Він ознайомив учасників Конгресу  з діяльністю Організації, розповів про її різноманітні заходи, про прагнення членів Організації працювати для добра громади Чікаго і України.  

На завершення ІХ Світового Конгресу Українців були перевибoри нової Управи. Під час таємного голосування Головою СКУ був обраний Євген Чолій з Канади,  Генеральним секретарем Стефан Романів – Австралія. Присутні в залі теплими оплесками нагородили колишнього голову СКУ Аскольда Лозинського, який був головою СКУ на протязі двох термінів (т.б. 10 років), і по Статуту СКУ більше не міг займати цієї почесної, і в той же час дуже відповідальної позиції. Аскольд Лозинський доклав великих зусиль по об’єднанню українців всього світу і його справу перебрав його перший заступник Євген Чолій. Він скзав, що А. Лозинський високо підніс авторитет світового українства, чітко і блискуче реагував на всі події в українському світі, зміцнював внутрішні і зовнішні зв’язки світового українства. Новий голова СКУ закликав всіх делегатів та гостей Конгресу до активної співпраці з метою процвітання українства по всьому світу.

 

Дарія Василик

         Учасник ІХ Світового Конгресу Українців

Comments

Коментувати

You must be logged in to post a comment.