nav-left cat-right
cat-right

Ой усі ми на толоці, Та й одна родина

Ольга Винничук: Ой усі ми на толоці, Та й одна родина

Уже третій рік поспіль Українською Громадською Організацією “Помаранчева хвиля” проводиться гарне свято – українська толока. Традиційно воно відбувається останні серпневі вихідні дні, які асоціюються зі святкуванням у Сполучених Штатах Америки Днем праці. Цього року толока зібрала всіх у містечку Блюмінґдейл, при церкві святого Андрія, де нас радо і щиро зустріли парафіяни та настоятель цього храму о. Богдан Калинюк. Свій досвід на кухні передавали нам пп. Н. Довгайчук, Н. Гавриленко та Л. Діяк.

До толоки готувалися зазделегідь. У п’ятницю, 29 серпня, з молитвою на устах розпочали толоку Н. Яцковська, Г. Снітинська, Л. Яцишин, Г. Бориславська, Т. і Д. Василики, М. Гончар, В. Івасюк, А. та Л. Лукачі. Майстром “золоті руки” ми називаємо в “Помаранчевій хвилі” Ярослава Купчака, бо зроблений ним віз, корчма, а з минулого року хата, усім милувала очі .

Хату, корчму пошили соломою, сплели тин, який уквітчали соняхами. Радо, з піднесеним настроєм Я. Купчаку допомагали Т. Василик, В. Івасюк, Л. Лукач, М. Угрин та І. Дем’янець. А в суботу на допомогу побудови сцени прийшли нові сили: Ю. Сорока, Р. Яцковський, З. Гой, І. Білий, П. Бузько, І Білецький, Я. Мохорук, М. Федько та Р. Радь. А ввечері усі гордо походжали, милуючись декораціями прадавнього українського села. Напис зроблений зі соломи “Толока” бадьорив та додавав сили. Незабаром пофарбували сцену, а угору підняли накриття як для глядачів, так і для учасників концертної програми, бо неділя 31 серпня 2008 року, обіцяла бути сонячною.

Із кухні вітер доносив пахощі українських страв, які завжди готують для гостей наші дівчата з “Помаранчевої хвилі”. У повітрі пахло борщем, голубцями, капустою. На славу попрацювала кухонна команда до складу якої увійшли: Г. Радь, Т. Чернишова, А. Лукач, М. Купчак, М. Гончар, Г. Угрина, Л. Фігель, К. Зварич, О. Винничук, Г. Гой, Н. Яцковська, К. Пекар, О. Петриченко, Г. Бориславська, Л. Мохорук, Л. Яцишин, О. Дем’янець, Л. Прядко, О. Біла, І. Стебельська та Д. Василик.

У неділю, 31 серпня, Господь Бог післав нам справжню літню днину. Після Служби Божої на свято завітав о. Богдан Калинюк, а пізніше й о. Іван Кротець зі собору святих Володимира і Ольги, які з добром у серці і щирим словом на устах поблагословили всіх нас на проведення української толоки.

Відчувалося злиття третьої і четвертої хвиль еміграції, єднання двох церковних парафій, а ще я зауважила, що цьогорічна толока була, як квітами, уквітчана нашою молоддю, дітьми, тобто нашим майбутнім, заради якого ми й живемо.

Хочу подякувати Українсько-Американській Федеральній Кредитній Спілці “Самопоміч, яка виступила головним спонсором толоки і, що особливо приємно, що дирекція фінансової установи завжди по-батьківські дбає про всі вагомі заходи, які проводяться тією чи іншою організацією в українській громаді. Організатори свято вдячні президенту Кредитівки Богдану Ватралю – за щирі слова привітання, поради, підтримку та пам’ятні дарунки для дітей школи “Барвінок” імені о. Я. Свищука та вокальної студії класу Галина Герявенко, що працює при соборі святих Володимира і Ольги.

Свято розпочалося Гімном України, який виконала Настя Лотоцька (учениця Оксани Підручної) разом зі всіма присутніми на толоці. Ведучими свята були: Анна Лукач, Василь Гап’юк, о. Микола Федюк та Ольга Винничук, які впродовж багатьох годин вибудовувати місток довір’я і тепла між артистами та глядачами.

Зі вступним словом виступив голова організації “Помаранчева хвиля” Тарас Василик. Присутні вшанували пам’ять члена Ради УГО “Помаранчева хвиля”, вірного сина України, світлої пам’яті Левка Боднара. На знак пам’яті про нього прозвучала пісня “Чуєш, брати мій” у виконанні Квітки Цісик. Нам усім так бракує пана Левка Боднара, тож нехай гостиннні американська земля буде йому пухом…

Ну а яка ж це толока без ґазди. Отож старійшиною свята було обрано Т. Василика, а почесними ґоздами стали: Долішнього кута – Я. Купчак, Горішнього кута – І. Дем’янець, Східного кута – М. Угрин, Західного кута – В. Івасюк. Отаманом молоді було обрано Юркоа Сороку.

Під звуки Гімну “Помаранчевої Хвилі в Чікаґо” (слова і музика Д. Василик) на сцену вийшли святий Ілля (Ігор Осиф), Вересень (Мирослав Проців) та чарівна Осінь (Галина Грицак). Як і годиться, святий Ілля поздоровив людей, із запасами нового хліба в коморі та поблагословив землю на озимину, а Вересень з Осінню для всіх принесли коровай на рушнику і мед, щоб було життя солодким у мирі, злагоді й добрі. Коровай для нашого свята спік власноручно п. Богдан Кукуруза. Запашний хліб лоскотав ніздрі усій толоці. Велике спасибі людям, які маючи від Бога талант, несуть його щиро громаді. Коровай вручили старійшині толоки, який разом із ґаздами чотирьох кутів покраяли на скибочки, щоб кожен скуштував Божого дару.

А тут і троїсти музики почали людей скликати: “Ой Хмелю мій, Хмелю” виводили всі присутні, навіть діточки. Почалася толока лупленням кукурудзи. Це була справжня сільська толока, де лупилася кукурудза в ґазди на подвір’ї, яку привезли на возі з поля. Під час цього лунали жарти і пісні, звучали різноманітні історії з життя наших предків. Велике спасибі о. М. Федюку, котрий привіз нам з України відеозапис такої толоки з його рідної Коломийщини, а організатори постаралися увесь колорит побуту передати глядачеві. Наприкінці толоки ведучі проспівали коломийки про толоку, які склала Ольга Винничук, а оркестр народних інструментів “Прикарпаття”, що працює при православній катедрі святого князя Володимира (керівник Богдан Бойчук) вдало підігравав усій толоці.

Звичайно, як годиться, за прадавнім звичаєм, яка ж це толока без могорича, запального танцю чи ліричної пісні?! Та й чи можна було втриматися від смачної перекуски, якщо від української печі, де господарював Любомир Лукач, долинали запахи шашликів. На кухні метушились наші господині, подаючи гарячі та холодні страви, а Наталія Яцковська і Дарія Василик запрошували всіх до бару.

Українська толока має ще одну назву: “Таланти твої, українське село”. Саме на толоці можна побачити і відомих співаків, і початківців, які вперше сходять на сцену. Концертну програму толоки відкрили діти: учні класу по вокалу Галини Герявенко та вихованці школи “Барвінок” (директор Л. Яковенко). Чарівні голоси Анастасії Бакун, Соломії Фурдас, Надії Святило, Дениса Герявенко, Насті Лотоцької, Наталії Кочут запам’яталися усім, а особливо найменші учасники. Маленький козак із пісенькою “Шабелька” Марії Помірчої – Дениско Герявенко та Діана Собчук із пісенькою “Мені сорочку мати вишивала”, які отримали подарунки від Кредитівки “Самопоміч” та від організації “Помаранчева хвиля”.

Усім до душі припав дует у складі Соломії Фурдас та Анастасії Бакун, які виконали пісню “Дві зірнички” Марії Помірчої. До речі автор і композитор дитячих пісень Марія Помірча приїхала з Клівленду (штат Огайо), щоб виступити перед дітьми. Ведучі свята вручили їй подарунок від організаторів за чудові пісні. Необхідно подякувати вчителям, особливо Оксані Підручній, за вдало підібраний репертуар Насті Лотоцької, Галині та Богдану Герявенкам – за велику працю у нашій громаді, а батькам – доземно вклонитися за їхню підтримку та неабияку фантазію у пошитті костюмів, у яких їхні діточки почували себе зручно та виявляли свої мистецькі здібності.

Усіх на толоці заінтригував показовий виступ бойового гопака, який продемонстрували наші юні козаки, під керівництвом Юрка Сороки. Толока не може відбуватися без коломийки, гуцулки чи верховинки у виконанні оркестру народних інструментів чи троїстих музик. Можемо лише пишатися, бо саме Богдану Бойчуку вдалося організувати такий колектив, який має назву “Прикарпаття”, а його солісти: Анна Лукач, Катерина Кравчук, Ярослав Боднар та Ольга Винничук передавали колорит і красу української фолькльорної спадщини нашого народу. Можемо сказати цьому молодому колективові: “Так тримати”.

Що може бути привабливіше і чарівніше за акапельний спів? Тому пісні у виконанні В. Гап’юка, М. Федюка, О. Винничук, А. Бальона та Я. Боднара сприймалися грядачами, як щось рідне, яке залишилося там, по той бік океану, на Батьківщині. Не обійшлося на толоці без дотепних жартів Ірини Ценглевич, Ярослава Боднара. З поетичними рядками виступила Анна Ромах. А толока оплесками зустрічала гостей з України – заслуженого артиста України Володимира Вермінського та лауреатку багатьох конкурсів естрадної пісні – Ярину Шуст, які подарували нам справжню насолоду.

Коли на сцену вийшов тисменецький легінь Орест Коцький, то йому підспівували усі присутні на святі, а гурт “Чееремшина” у складі Ярослав Боднара (керівника гурту і саксофоніста ), Тараса Корецького (клавішника), та солістів Ольги Винничук та Анатолія Путренка ще довго веселив толоку.

Слова подяки належаться Тарасу Корецькому і гурту “Черемшина” за озвучення толоки та успішну співпрацю з дітьми.

На толоці було проведено конкурс вишиванок та українських костюмів. Переможцем було визнано прикарпатський костюм о. М. Федюка.

У футбольному турнірі переможцем стала команда “Буковина”. Друге місце посіли футболісти з Богородчак. За організацію турніру любителі футболу повинні бути вдячні Роману Капенюку.

А завершити свій репортаж хочу такими словами:

На Україні, вітре, на Вкраїні,

З віків співають слова:

Ми не ослабнемо в корінні,

Допоки пісня в нас жива.

Уклін Вам, добрі люди, хто завітав до нас на толоку, хто знайшов час на працю і на дозвілля! До зустрічі у наступному році на українській толоці!

Comments

Коментувати

You must be logged in to post a comment.