nav-left cat-right
cat-right

Галина Бориславська: ВІДЛУННЯ ІХ СВІТОВОГО КОНГРЕСУ УКРАЇНЦІВ

Галина Бориславська

20-22 серпня 2008 року у столиці матері-України м. Києві відбувся ІХ Світовий Конгрес Українців. Я мала честь бути делегатом від УГО «Помаранчева хвиля» м. Чикаго на цьому форумі, на якому наша організація була прийнята членом Світового Конгресу Українців. Хочу відмітити, що Світовий Конгрес Українців (СКУ) – це найвища організаційна надбудова українців діаспори, яка за багаторічну плідну діяльність була належним чином визнана на міжнародному рівні і в 2003 р. СКУ було прийнято до ООН на правах неурядової організації.

Нашу делегацію від «Помаранчевої Хвилі» представили голова організації Тарас Василик, Наталія Ярова, я, Галина Бориславська , гості Дарія Василик і Галина Угрина.

Ми активно працювали на всіх засіданнях і сесіях, вносили свої поправки і пропозиції. А з трибуни Конгресу мали честь виступати п. Тарас Василик та п. Наталія Ярова. Ми були дуже раді зустрітись з делегацією нашої кредитівки «Самопоміч» на чолі з п. Богданом Ватралем, яка також достойно відстоювала і обговорювала фінансові питання нашої каси і ділилась досвідом та досягненнями.

Я сьогодні хочу розказати про свої враження і зупинитись на моментах, які мене найбільше вразили і хвилювали, будучи в Києві на СКУ.

Цей великий форум, де зібралось більше 300 українців з багатьох країн світу показав, що ми велика і сильна нація. І що у діаспору влилась значна кількість нової хвилі еміграції, так званої трудової еміграції. І, що Україна і діаспора – це єдиний і нероздільний організм, що вболіє і живе проблемами в Україні, а серце її б’ється в унісон з серцем українського народу.

Першого дня, підчас відкриття ІХ СКУ, коли вносили прапори всіх держав світу, в яких проживають біля 10млн наших братів – українців, чесно кажучи, я зустрічала зі сльозами на очах і з болем у серці кожен внесений прапор. А в голові роїлися думки і внутрішній протест. Чому ми, така мирна, працьовита, талановита і духовна нація мусимо жити не на своїй святій рідній землі, щоб вижити, щоб допомогти своїм рідним і близьким та потребуючим в Україні. І коли настане той час, коли наші руки і розум будуть достойно оцінені, Коли настане той блаженний час, що ми масово будемо повертатись в Україну? А це безумовно буде! Я в це свято вірю! Буде тоді, коли ми викоренимо чужу нашим національним інтересам ідеологію. Коли уряд буде українським  і його політика буде служити Україні і нашому народові. Необхідно відсікти всі пута і впливи збоку путінської Росії, яка вкладає великий капітал і запущена велика руйнівна машина, працює щільна сітка російської розвідки, щоб спинити демократизацію України і українського відродження. Ми з болем в серці слухали доповідь п. Ірини Магрицької, доцента кафедри української мови та літератури Східно – українського національного університету ім. Володимира Даля, яка донесла нам інформацію, що при допомозі цих “невидимих сил” відбувається деукраїнізація в південних і східних регіонах України. Тут на СКУ ми зрозуміли, що набагато легше виживати і зберігати українство і українські традиції нам у Америці і як важко приходиться нашій діаспорі в Росії, Білорусії чи Узбекистані, а також українцям на Півдні і Сході України. А коли настане цей час, що ми будемо вільними людьми на нашій рідній землі залежить, я думаю, від кожного українця, в тому числі і тут в діаспорі, в Чикаго. Ми повинні відстоювати Україну, будучи тут. Міцна діаспора – міцна Україна. Не розчаровуймося, не опускаймо руки – бо ворог цього чекає! Ми, члени УГО «Помаранчевої Хвиля» стараємось швидко, вчасно і дієво реагувати мітингами, статтями у місцевих та інтернетівських виданнях на ті чи інші політичні події, що відбуваються в Україні, звертаємо увагу світової громадськості. Виносимо резолюції мітингів та зборів, надсилаємо до Президента, до Верховної Ради, Ради Міністрів. Ви скажете – це крапля в морі. Так, але з краплин складається дощ і вода камінь точить! Ми дуже просимо вас, приходьте масово на наші політичні акції, бо в єдності наша сила! А український народ потребує нашої політичної підтримки поряд з матеріальною! Про це не раз висловлювалось виступаючі з трибуни СКУ. Наші мітинги повинні бути багаточисельними, щоб нас бачили і ми були почуті, дорогі співвітчизники!

Ще одним хвилюючим моментом для мене, та й для всіх присутніх у залі був виступ нашого Президента  Віктора Ющенка, якого делегати вітали стоячи з оплесками. На цьому форумі він сидів поряд з прем’єр-міністром п.Ю. Тимошенко, що подавало нам надії – демократична коаліція знаходить мости для миру і співпраці на благо України. Ніхто б і не повірив у той час, що п. Юлія Тимошенко, яка запевняла нас, «що забуде про всі амбіції» і « підтримає єдиного кандидата в президенти від демократичної коаліції”, так віроломно і по-зрадницьки створить через тиждень прокремлінську коаліцію з регіоналами.

В доповіді президента було висвітлено його зусилля для побудови української України. І прозвучали ті ж самі слова, які були ним майже повторені тепер цього ганебного політичного антиконституційного перевороту: « Момент істини сьогодні в Україні є такий: або новостворений союз ПР/БЮТ поведе нас назад до багато до старого порядку або ті сили, які завжди стояли на принципах української незалежності і демократії інтегруватимуть далі Україну до європейських світових утворень.» Я впевнена, що, незважаючи на ряд помилок, які як ми вважали шкодили Україні – Віктор Андрійович на даний час- це найбільш український лідер, який старається зробити з «населення» – націю, а з «території» – державу у важких умовах проросійських ворожих впливів і внутрішніх міжусобиць. А в даний момент, ми переконались, що наш президент – єдиний гарант захисту національних інтересів і безпеки України!

Будучи в Києві я мала честь бути запрошеною Президентом України Віктором Ющенко і його дружиною п. Катериною Ющенко на прийняття, присвячене 17-й роковині Незалежності України, що відбулось у Софіївському заповітнику 23 серпня 2008р. Я розмовляла з Президентом та його Святістю Патріархом УПЦ Київського патріархату Філаретом щодо створення єдиної української помісної церкви. До цієї розмови приєднались депутат Верховної Ради п. Ліля Григорович, яка нещодавно захистила свою дисертацію: «Помісна православна церква як чинник становлення та розвитку української нації”. Скориставшись нагодою, я вручила особисто Вікторові Ющенку книжку В.Ясенця « Як збуваються біблійні пророцтва в Україні…», яку він поцілував. Вся прогресивна частина українства розуміє, що це питання – створення єдиної помісної української церкви є дуже важливим і болючим для України. Міцна церква – міцна держава! І, завдяки нашому президентові, робляться перші важкі кроки на цьому шляху.

Обурювало нас, делегатів СКУ те, що в Києві, проросійські сили розвішали лозунги « Україна вітає свого Патріарха Алексія». Протест проти цього блюзнірства прозвучав на пресконференції підчас роботи СКУ. Результатом чого, в резолюції ІХ СКУ було прийнято рішення, звернутись до уряду і припинити цю насмішку над національною церквою!

Приємно було зустріти тут, на прийнятті у Президента нашу чикагівську родину – делегацію від кредитівки «Самопоміч» на чолі з п. Ватралем, а також багаточисленну делегацію від парафії, церкви св. Андрія, що у Блуміндейлі. Радісно було зустріти доктора В. Трухлого та його дружину п. Ліду, яка, до речі, веде активну благодійну діяльність в роботі фонду «Діти Чорнобиля».

Пані Катерина Ющенко по-родинному вітала своїх земляків. Панувала гостинна, неформальна атмосфера. Віктор Андрійович і п. Катерина з вдячністю відмітили великий вклад чикагівської громади, а особливо парафіян церкви св. Андрія у відбудові історичної пам’ятки – м. Батурина, а зокрема, православної церкви. Вони удвох дали високу оцінку діаспорі у відновленні культурних історичних, релігійних традицій нашого народу.

Хочу забігти дещо вперед, після повернення в Чикаго я зрозуміла, що  громада була занепокоєна листом, який, начебто, написала п. Катерина Ющенко, і який був прочитаний Ігорем Боким на радіо, тут  у Чикаго. Зміст листа – негативне ставлення до діаспори і засудження бездіяльності діаспори. Хочу вас запевнити, це провокація «чистої води». Автор програми переслідував свої інтереси – хоч чимось кинути пляму на оточення Президента. І ми бачили, якими бажаними гостями були представники нашої чикагівської громади та українці з інших куточків закордоння.

В супроводі п. Лілії Григорович, спілкувалась з багатьма присутніми. До речі, розмовляли всі українською мовою. А були присутні багато видатних і знаменитих представників української нації – артисти, художники, співаки, посли закордонних держав. А також наша Олімпійська команда, яку п. Президент і його дружина вітали кожного зокрема дружніми обіймами. Були тут і Голова Верховної Ради  Арсеній Яценюк, міністр охорони здоров’я Руслан Князевич, міністр молоді і спорту п. Вакарчук, міністр оборони Володимир Огризко. Серед присутніх ми відшукали п. Атену Пашно, в чудовій вишитій блузці, дружину В’ячеслава Чорновола, в очах якої я вловила якийсь важкий смуток і стурбованість.

Не було тут п. Юлії Тимошенко – вона, як виявилось, не «зійшлась в поглядах з Президентом у «грузинському» питанні. Що було дивним і незрозумілим для нас. Яка могла бути інша думка?  Нам, делегатам СКУ, а в тому числі п. Аскольду Лозинському – голові СКУ, сповнювались гордістю груди за те, що наш Президент поступив по-рицарськи, підтримавши збереження суверенітету Грузії. Віктор Андрійович розказав нам, що Президент Грузії, стурбований тими страхіттями, які злочинно чинила Росія на його землі, подзвонив нашому Президентові о 3-й годині ночі. Віктор Андрійович терміново через декілька годин відлетів до Грузії, щоб бути поряд у біді і проявити нашу солідарність з волелюбним грузинським народом і підтримати морально грузинський народ відстояти цілісність кордонів своєї держави. Це був дійсно рішучий, людяний добросусідський вчинок, вартий наслідуванню. Ми ще раз переконались, що наш Президент на даний час є єдиною українською постаттю, що стоїть на позиції національних інтересів і може захистити цілісність і безпеку нашої держави . І ми, повинні його підтримати!

Дуже сумно, що деякі, хто називає себе «професійними» журналістами, не помітили цього, будучи на СКУ. Як результат- на сторінках нашої преси ми бачимо низькопробні статті з кумедними фотографіями (як Президент поправляє коралі і т.д). Дріб’язково – дивакуватими  є  всі ці фотографії та й тема статті. Яку мету переслідує автор цієї статті? А ще в іншій, читаємо, що держава, тобто Україна «злочинно» байдужа, а то й ворожо налаштована на проти своїх громадян: на те, що проводиться деукраїнізація Сходу: Півдня України. Автор плутає «праведне» з «грішним». Не «Україна», є «злочинно байдужою», а проросійські антиукраїнські сили, злочинно настроєні сили  і фінансовані Москвою прикладають всі зусилля, щоб змести з лиця землі все наше національне і українське.

Дорогі співвітчизники, ми повинні бути дуже обачними і обережними, що ми отримуємо з радіо і газет, навіть тут у Чикаго. Інформаційний простір заповнений ворожими антиукраїнськими ідеями, ворожі сили не дрімають, шукають будь-які шпаринки, щоб замасковано, під різним «соусом» проникати до нашої свідомості.

Ми повинні вміти відсіяти «полову від зерна», розрізнити « шумовиння» від справжнього патріотизму.

Будьмо єдині. Будьмо нетерпимі до таких проявів. Не біймось відстояти свою думку в захист нашого українського: історії, політики, культури, релігії.

Цього вимагає пам’ять про тих, хто кістками лягли за нашу  незалежність. Цього благає наша ненька-Україна і наш згорьований, але сильний духом народ.

Я вірю, перемога за нами, як показав ІХ Конгресс СКУ. Ми сильна, ми велика нація! І ми маємо право на самовизначення, на процвітання і незалежність. І ми зуміємо їх відстояти.

Comments

Коментувати

You must be logged in to post a comment.