nav-left cat-right
cat-right

У Чикаґо протестували українці

Лука Костелина

У середу, 10 серпня 2011 року, у вечірні години у Чикаґо відбулася протестна акція українців цього міста.

Її організаторами були Український Конґресовий Комітет Америки, відділ Іллінойс (УККА), та Українська Громадська Організація „Помаранчева Хвиля” (УГО). І хоч протестна акція була організована нашвидкуруч, люди довідалися і більш-менш організовано і масово прийшли на протестний захід, щоб висловити своє глибоке невдоволення з приводу арешту опозиційного лідера Юлії Тимошенко та інших. Навіть встигли виготовити плакати, на яких – написані слова людського обурення стосовно всіх тих антиукраїнських та антидемократичних дій, що відбуваються сьогодні в Україні. Гасла на плакатах були українською та англійською мовами. Вони висловлювали погляди українців Чикаґо, як наприклад: „Нам соромно за Президента України”, „Янукович знущається над демократією”, „Російська не є мовою України”, „Що сталося з українськими школами в Одесі?”, „Янукович, бандити не мають права судити людей”, „Суду людського і Божого нікому не оминути” і багато інших, подібних.
Протестна акція відбулася на площі перед Культурним осередком. Під час протесту звучали спонтанні заклики людей, зокрема, вислови ганьби, адресовані теперішній владі в Україні.

Демонстранти висловлювали свої почуття з приводу знущання над людськими правами українського народу, усвідомлюючи нужденний стан, до якого призвела сучасна влада. Тож не дивно, що люди викрикували: „Янукович повинен сидіти за ґратами”, „Янукович – національний зрадник”, „В Україні треба повернути демократію”, „Судилище над опозицією – кінець демократії в Україні”. Це був голос стривожених сердець українців, які вболівають за свою Батьківщину, за свій народ!

Після демонстративної акції надворі, згодом всі перейшли до аудиторії Культурного осередку, де продовжувалося протестне віче. Воно розпочалося молитвою, яку провів парох кафедрального собору св. отця Миколая ректор о. Богдан Налисник. Подальше проведення протестної акції перебрав голова УГО „Помаранчева Хвиля” Ігор Худик. Він більш конкретно визначив причину протестної акції. З його уст пролунали слова: „Ми зібралися тут, щоб висловити від діаспори своє обурення і невдоволення щодо антинародних кроків теперішньої української влади. Чи вона гідна називатися українською?». Далі він говорив, що діаспора вимагає негайно звільнити опозиційних лідерів Юлію Тимошенко та Юрія Луценка, повернути звання Героїв України Романові Шухевичу та Степану Бандері, припинити тотальну русифікацію держави, утиски і переслідування істориків та правозахисників. Він підкреслив, що „представники діаспори висловлюють свою повну підтримку українському народові на Батьківщині”.

Відтак виступив голова Іллінойського відділу УККА д-р Олесь Стрільчук із заявою, що УККА, як репрезентація української діаспори, організовує проведення подібних акцій по всій Америці. Він підкреслив, що ми змушені протестувати, бо не можемо спокійно дивитися на антидемократичні кроки антиукраїнської влади. Він також згадав, що подібні акції вже відбулися в Нью-Йорку та Канаді. Відтак було надано слово пані Марті Фаріон. Вона коротко, в загальних рисах, охарактеризувала сучасну владу в Україні, назвала її олігархічною, корупційною, антидемократичною, антиукраїнською. П. Марта Фаріон підкреслила, що сучасна влада нищить українську культуру, зневажає українську мову, переписує на свій лад українську історію. Вона також заявила, що ми сьогодні зібралися тут, щоб захистити Юлію Тимошенко, Юрія Луценка і кожного арештованого студента та журналіста. „Ми стаємо на захист Юлії Тимошенко, бо це – захист кожного українця, – сказала вона, – тому найважливішим під сучасну пору є об’єднання всіх наших сил проти Януковича”.

Після цих вступних виступів названих трьох осіб, один з організаторів віча – голова УГО „Помаранчева Хвиля” Ігор Худик – дав можливість присутнім висловити свої думки та побажання стосовно подій в Україні. Слово мали: Юрій Сорока, Олег Музика, Лука Костелина, Роман Яцківський, Марія Васько, д-р Юрій Мельник, Нестор Коваль, пані Ольга, д-р Василь Трухлий та інші. Виступаючі торкалися різних питань української сучасності. Домінували слова болю, що, напередодні 20-ї річниці незалежності України наш народ зазнає утисків від влади, позбавлений чесного правосуддя, економічно бідує. Цікавим був виступ молодої людини – Юрія Сороки. Він говорив, що наш народ не заслужив собі на таку погану владу. Критикуючи її, він також висловив свою турботу, що сучасна українська молодь незаангажована в державно-будівничому процесі. У час „Помаранчевої революції” вона виражала активність, а сьогодні – збайдужіла, неначе в чомусь розчарувалася. Адже саме молодь повинна би прийти з новими ідеями, з новітнім баченням, цікавитися Україною й думати про те, хто повинен бути при владі. Також були висловлені думки, щоб ми, американські громадяни українського походження, звернулися до американського уряду із закликом мати тверду позицію стосовно подій в Україні та українського уряду, необхідно зробити перегляд договорів про допомогу Україні, впровадити в дію вибіркове замороження фінансових рахунків, тощо. Треба дати владі в Україні відчути, що ми будемо мобілізувати світове суспільство до створення твердої позиції проти репресивного і антидемократичного режиму в Україні. Була ще пропозиція організувати в майбутньому масштабну демонстрацію за участю духовенства всіх наших парафій, усіх громадських організацій, молоді, щоб: по-перше, вкотре висловити сучасній владі свою недовіру до неї та обурення з приводу її антиукраїнських, антидемократичних та репресивних дій. По-друге, зробити заклик до національно-демократичних сил об’єднатися у потужний блок з блоком Юлії Тимошенко і належно підготуватися до виборів до Верховної Ради в 2012 році. Якщо ж не буде об’єднання демократичних сил – при владі залишаться ті, котрі сьогодні сидять у Верховній Раді і апробують руїнний курс Януковича і його антиукраїнської команди. І тоді знову, як сьогодні, протягом наступних п’яти років будемо нарікати на утиски, безправ’я, на відсутність демократії, і в агонії споглядати, як втрачаємо нашу Україну.

Організатори протестної акції запропонували резолюції, які зачитав ведучий заходу Ігор Худик. До резолюцій присутні подали свої зауваги, які організатори обіцяли розглянути. У резолюціях засуджуються антиукраїнські і антидемократичні дії сьогоднішньої влади, висувається вимога звільнити арештованих та припинити наступ на українську культуру, зокрема, українську мову; вимога повернути звання Героїв Романові Шухевичу та Степану Бандері. У резолюціях також підкреслювалося, що діаспора вимагає якнайшвидшого узгодження плану дій від новоствореного Комітету опору диктатурі. Як заявили організатори, резолюції будуть надіслані представникам влади в Україні, а переклад цих документів на англійську мову до відповідних місій тут, в Америці.

Віче закінчилося виконанням національного гімну.
Протестна акція була записана на відео, про що подбала пані Наталія Фіґель. Вона ще окремо провела інтерв’ю з деякими присутніми, котрі жваво висловлювали свої думки стосовно сучасних подій в Україні. У розмові переважали вислови обурення з приводу існуючого стану, розчарування та турбота про життя своїх рідних. Такі висловлювання в жодному випадку не є позитивною оцінкою дій Президента України та державних урядових структур.

Comments

Коментувати

You must be logged in to post a comment.