nav-left cat-right
cat-right

Юрій Фігель: Kyiv, а не Kiev!

Kyiv, а не Kiev!

 
Yuriy Figel У червні цього року закінчився термін повноважень посла США в Україні Вільяма Тейлора. Дипломат працював в Україні протягом трьох років. За відносно короткий час перебування в Києві посол зумів не тільки ознайомитися з українськими традиціями і зрозуміти настрій держави, а й відчути самобутність і дух незалежного народу. У складній політичній ситуації, яка співпала у часі з перебуванням пана Тейлора на посаді в Україні, на нього покладались не менш складні завдання. Посла називали кризовим менеджером, і для такої місії він був повністю підготовленим, адже ще до приїзду в Україну він перебував на службі у гарячих точках – В’єтнамі, Іраку та Афганістані.
 
Мені доводилось зустрічатися з паном послом два рази.
У Києві на урочистому військовому параді з нагоди дня Незалежності України ми стояли поряд на трибуні. Тоді я мав нагоду почути від пана Тейлора кілька цікавих речей. За його словами, стосунки України і Сполучених Штатів значно покращилися за останні кілька років, а причиною цього послужила наявність у двох держав спільних цінностей, таких як – справжня демократія, право вільно обирати та право вільно висловлювати думку. Незважаючи на внутрішньо-політичні чвари на київських пагорбах, позиція Вашингтону щодо підтримки України як важливого гравця на геополітичній карті регіону залишатиметься незмінною. Посол був переконаний, що суперечки між українськими лідерами врешті завершаться, і вони зможуть домовитись заради країни. Також пан Тейлор сказав, що встиг полюбити Україну і залишатиме її з сумом. Досить цікавим також видалося наступне. Саме Вільям Тейлор спромігся виправлення, здавалося б, незначної помилки у написанні назви столиці України. Відтепер в усіх урядових установах Сполучених Штатів розуміють, що столиця великої европейської держави пишеться і звучить по-українськи, а не по-російськи – Київ, а не Кієв. До цього часу назва столиці України в усіх офіційних документах США писалася як “Kiev” (тепер – “Kyiv”). Посол виразив своє здивування, коли зрозумів, що українці не так називають свою столицю. Він довго переконував своїх колег, і суперечки з цього приводу були виснажливими. Це питання вирішувалось на дуже високому рівні. Я був здивовано-радий чути, що посол найвпливовішої держави світу настільки тонко відчув дух України і прагнення її народу до незалежності від північного сусіда в усіх аспектах.
 
Yuriy FigelДругий раз я мав змогу почути думку Вільяма Тейлора про Україну на урочистому щорічному прийнятті Української Національної Інформаційної Служби (UNIS – UkrainianNationalInformationService), яке відбулося нещодавно в Чикаго, місті-побратимі Києва. Цього разу пан Тейлор поділився своїми враженнями про перебування на посаді керівника дипломатичної місії у Києві уже в ранзі екс-посла України. Він підсумував стан та перспективи нинішніх американсько-українських стосунків і знову відмітив, що Україна йому дуже припала до душі, і він насолоджувався перебуванням у Києві. Основною тезою виступу пана Тейлора було те, що Україна є і залишається прикладом демократії для усіх країн колишнього Радянського Союзу. Адже тільки в Україні діє справжня демократія, коли ніхто не взмозі передбачити, хто саме переможе на виборах. В інших країнах регіону результати виборів відомі наперед, а це – квазідемократія, коли люди позбавлені можливості вибору.
 
Ці дві мої зустрічі з паном послом Вільямом Тейлором дали мені унікальну можливість пізнати з перших вуст враження і думку американського дипломата про Україну у два різні періоди – під час та після перебування на посаді голови дипломатичної місії Сполучених Штатів в Україні. Я зміг на мить побачити Україну його очима, а це означає – очима Сполучених Штатів Америки. І образ України, який я побачив – це велика, але ще молода демократична держава – важливий актор міжнародних відносин з прагненням до евроатлантичної інтеграції. Україна за словами В. Тейлора – це модель демократії для своїх сусідів. Це країна, якій ще багато необхідно змінити і вдосконалити, але у якої попереду світле майбутнє і важлива міжнародна роль.
 
Юрій Фігель
 
“Помаранчева хвиля”

Comments

Коментувати

You must be logged in to post a comment.