nav-left cat-right
cat-right

УГО Помаранчева Хвиля – зі студентами

Юрій Фігель

22 січня 2011 року в приміщенні Українсько-американської кредитової спілки «Самопоміч», що в Чикаго, зокрема за сприяння УГО Помаранчева Хвиля, пройшла конференція “Zlukacamp”, яка була організована групою „Урнаїнські студенти Америки” під лідерством Дарії Каленюк.

Українські студенти, які зараз навчаються в США, та представники української Діаспори разом шукали спільні рішення щодо виходу України з економічної та політичної кризи, а також обговорювалали питання спільних дій громадських організацій Діаспори та українського студенства.

Одним з доповідачів був Др. Мирон Куропась, який розповів про те, як українська діаспора спромоглася зберегти свою національну культуру та ідентичність. В інших доповідях йшлося про пеханізми викорінення корупції, про можливості співпраці Діаспори та українських громадських організацій, про програму студентського обміну між США та Україною, про перспективи втілення в Україні соціальних проектів з підтримки алко- та нарко-залежної молоді, про стратегію повернення українських студентів в Україну та широке коло інших важливих питань.

Також на конференції виступила дочка колишнього сенетора штату Іллінойс, американська письменниця українського походження, Валя Дудич-Лупеску, яка представила свій новий роман про долю українських імігрантів у США після Другої Світової війни. Захід також підтримав Генеральний консул України Костянтин Кудрик.

Від УГО Помаранчева Хвиля виступала Дана Кришталь, асистент юридичного відділу офісу сенатора штату Іллінойс Котовського, магістр міжнарожних відносин Університету Альберта (Канада), бакалавр міжнародного права Львівського національного університету ім. І.Франка. Текст виступу наведено нижче.

Юрій Фігель

Заступник голови УГО Помаранчева Хвиля

Дана Кришталь

22 січня, в День Соборності України, я хочу закликати молодь до обміну цікавими ідеями та до співпраці з УГО “Помаранчева хвиля”, метою якої, зокрема, є об’єднання українців та американців українського походження в США.

В це чудове та важливе свято варто було б задуматись про об’єднання наших зусиль з метою припинення утиску всього українського з боку русифікованої антиукранїської влади.

Нажаль, ті новини, які доходять до нас з Батьківщини, бентежні.
Подібно до руйнації традиційної культури українців у роки Геноциду, теперішня влада в Україні дуже швидко намагається деформувати свідомість українського народу, порушити розвиток культури та освіти українців. Маніпуляцїї теперішньої влади все більше вносять дисбаланс серед наших людей. Вони втрачають віру, послаблюється почуття патріотизму та націоналїзму. На превеликий жаль, ворог може досягнути своєї мети, продовжуючи таку антинародну, антиукраїнську та антидемократичну політику в Україні. Це має прояви в таких діях:

  • сформування авторитарного режиму для знищення ще не зміцнілої демократії;

  • реформування усіх гілок влади;

  • вдавання до політичних репресій;
  • використання СБУ та міліції для залякування опір;

  • цензура ЗМІ;

  • утиски Української Православної Церкви з боку Московського Патріархату;
  • розпалення міжнаціональної ворожнечі;
  • корупція;
  • зменшення значення української мови;
  • підпорядкування української економіки російськїй.

Однак цього може не статися, коли ми – українці в Діаспорі – станемо опозицією і будемо захищати українські інтереси.

На сьогодні традиційними протестами вже нікого не здивуєш, а, можливо, навпаки – теперішня влада тільки й чекає цього, щоб мати підстави для знищення патріотів, освітченних людей та борців за справедливість. Сучасні форми протестів мусять бути мудрими, витриманими та духовно сильними водночас з метою протистояння провокуючим методам теперішньої проросійської влади. А сильними вони будуть тоді, коли ми, зокрема, молодь поєднаемось в своїх дїях!

Я хочу закликати українську молодь до дій, спрямованих на відновлення і розвиток української свідомості та патріотизму. Ми мусимо заявити про себе як нові лідери та активні учасники створення громадянського суспільства та формування нашої ідентичності. Саме тоді ми зможемо відродити українське начало та духовність нації.

Що ми можемо зробити спільними зусиллями тут, далеко від України?

Насамперед, ми мусимо спрямувати свої дії на формування позитивного іміджу України шляхом створення потужного сучасного інформативного порталу. Як не дивно, на сьогодні про Україну все ще мало знають у світі. Навіть сучасні довідники, атласи, географічні та історико-культурні посібники можуть містити досить скупі, а то і недостовірні дані про Україну (площа, населення, історичні віхи). Також до сайту можна було б внести такі факти, як найвища людина планети, насильніший чоловік, найбільший літак світу, перший конструктор. Важливо об’ємніше подати іторико-культурні, географічні пам’ятки України. В географічних довідниках не побачимо навіть тих небагатьох пам’яток, які попали під охорону ЮНЕСКО (весь центр Львова, Софію Київську, Києво-Печерську Лавру, геодезичну дугу Струве та букові праліси Карпат, ще 15 об”єктів були номіновані пізніше)…

Світові варто нагадати, де знаходиться географічний центр Європи, чим була Київська Русь, і де зарорджувалась сучасна кібернетика. Варто нагадати, звідки родом Ціолковський, Корольов, Люлька, Патон та Антонов. Світові варто нагадати, хто розписував Московскі кремлівські палати, створював перші російські капели, чиїми були ікони Ченстоховької та Володимирської Матері Божої – сучасні культові символи Польщі і Росії.

В епоху тотального морального занепаду варто світові показати морально-духовні, християнські цінності й засади нашого народу через переклад і популяризацію праць філософів і духовних провідників нашого народу: Сковороди, Могили, Шептицького, Липківського, Сліпого…

Очевидно, не варто забувати про подальше поширення творчих доробків як і наших геніїв Шевченка, Франка, Українки, так і сприяння популяризації сучасних митців, письменників та композиторів. За словами сучасного всесвітньо відомого (крімУкраїни) українського композитора Валентина Сильвестрова, в нас є достатньо талановитих композиторів, просто нема кому зробити єфективну піар-акцію їхньої творчості. Країну може репрезентувати не тільки “Щедрик” Леонтовича, а й твори Колеси, Березовського і Бортнянського, Лисенка і Скорика.

Малюнки Марії Примаченко взагалі унікальні! Сучасні засоби комунікації піднесли б це на якісно новий рівень!

Друге питання, на яке треба звернути увагу – освіта. Я, як і багато з вас, переконанна у доцільності інвестицій в освіту. Варто відновити чи налагодити контакти з навчальними закладами в Україні, щоб сприяти програмам обміну учнями та студентами.

По-третє, aктивно реагувати на політичні процеси в Україні, особливо – на кожен крок до урізання всього українського! Такі, як захоплення російською владою церков в Україні, переслідування та утиски УПЦ КП. В свою чергу ми повинні домагатись міцної української державної позиції, яка б стала основою зовнішньої політики України.

З метою успішнішого виконання цих та інших подібних завдань, ми повинні співпрацювати з іншими організаціями в Діаспорі. Такими як Український Конгресовий Комітет Америки. Як мінімум, такі наші зусилля та активність українців у діаспорі допоможуть нам та Україні подолати кризу, відродити українську ідентичність, сформувати громадянське суспільство та відродити духовність нації.

Дана Кришталь

Член ради УГО Помаранчева Хвиля

www.orange-wave.com

Photos: Courtesy of Zlukacamp organizers.

Comments

Коментувати

You must be logged in to post a comment.